Головна / Краса / Прикраси з лазуриту: як відрізнити підробку
Прикраси з лазуриту: як відрізнити підробку

Прикраси з лазуриту: як відрізнити підробку

Оцініть статтю:
1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірки (1 голосів, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Лазурит – непрозорий камінь глибокого насиченого синього кольору. Також бувають більш світлі відтінки. Кращі зразки лазуриту володіють цінними декоративними якостями. Їх застосовують в ювелірному мистецтві, використовують для вставок в кільця, персні, сережки, кулони і т д.

Раніше цей камінь називали «ляпіс-блакиттю». Таке найменування з’явилося в Середньовіччі, означаючи «блакитний камінь».
Лазурит має тонкі жовтувато-білуваті прожилки і цяточки. Стародавні римляни порівнювали ці прожилки з відблиском блискавок на темному небі.

Лазурит входить в напівкоштовні камені першого розряду. До них також відносяться нефрит, малахіт, агат, яшма, авантюрин, гірський кришталь та ін.
Його родовища знаходяться в Афганістані, Аргентині, Чилі, США, Таджикистані, Росії та ін.

З давніх часів його використовували для виготовлення ритуальних виробів, амулетів, шкатулок, ваз та інших дорогоцінних речей. Також його застосовували як матеріал для виконання мозаїк і інкрустацій.

У середньовіччі він завозився в країни Європи з Ірану і Афганістану. Оскільки його везли здалеку, він вважався рідкісним каменем. До того ж він мав твердої структурою, через що його було важко добувати. Тому в той час він був дуже дорогим.

У середні століття його застосовували в медицині. Середньовічні лікарі готували з лазуритових порошку блювотний зілля, в старовинних лікарських порадниках зустрічаються численні рецепти по його виготовленню.
Також він широко використовувався для приготування фарби. Майстри-іконописці спочатку подрібнювали його в порошок, а потім готували з нього ультрамарин. Ця фарба високо цінувалася і дорого коштувала через свого яскраво-синього кольору. Художники використовували лазурит і в більш пізні часи.

Найчастіше лазурит обробляють у формі кабошона або роблять з нього тонкі пластини. Кабошон має гладку опуклу поверхню овальної або кулястої форми. Зазвичай кабошоном обробляють камені, що відрізняються гарним кольором.

У вигляді пластин його використовують для облицювання столів, колон, камінів, а також для інкрустацій і мозаїк.

Кращі зразки лазуриту з давніх-давен були каменем для виготовлення високих державних регалій, предметів королівського і імператорського користування, а також для подарунків особам високого рівня.

Наприклад, під час візиту імператора Німеччини Вільгельма I в Росію в 1873 році, російський імператор Олександр II підніс гостеві безліч розкішних дарів. Серед них були лазуритові вази і аксесуари для письмового столу. Особливо велике враження справила лазуритових модель пам’ятника Петру I, що відрізнялася найтоншої роботою.
Ручка гербової печатки президента України виконана з лазуриту у вигляді кулі.

Символічне значення

З давніх часів вважалося, що лазурит володіє магічними властивостями. Його вважали каменем, що наділяє людину талантами і здібностями і дарує йому прихильність вищих сил.

Стародавні єгиптяни вірили, що лазурит допомагає встановити зв’язок з вищим божеством. Тому верховні єгипетські жерці фарбували тіло фарбою, зробленою з лазуриту, товченого в порошок. Ювеліри робили з нього знаменитих єгипетських жуків-скарабеїв, якими прикрашали мумій в саркофагах.
У стародавньому Китаї лазурит був символом влади імператора.

Як відрізнити підробку

Оскільки лазурит є популярним каменем для виготовлення ювелірних прикрас, замість нього нерідко намагаються продати підробку. Найчастіше для цього використовують два способи:
1. Видають штучний камінь за натуральний;
2. Під виглядом лазуриту продають схожі на нього каміння, але дешевші.

Один з таких каменів називається содаліт. Розглянемо, чим він відрізняється від справжнього лазуриту.

Содалит теж є мінерал синього кольору, тільки він набагато дешевше лазуриту. Він відрізняється від нього двома характерними особливостями: по-перше, це скляний блиск і, по-друге, здатність пропускати світло, тобто, просвічувати.

Щоб відрізнити одне від іншого, підійміть камінь і подивіться на світло. Якщо він просвічує, значить, це содаліт. Перевіряти треба тільки при денному освітленні. Для цього треба підійти до вікна і подивитися камінь на світло. Содалит буде виглядати напівпрозорим. У ювелірному магазині вам не можуть цього заборонити, адже камінь залишається неушкодженим.

Інший спосіб відмінності – це скляний відблиск, який притаманний тільки содалітом. А ось лазурит володіє особливим золотистим блиском, який є там завдяки сірчаним включень.

Як в домашніх умовах відрізнити штучний лазурит від натурального? Опустіть камінь у воду. Натуральний ніяк не постраждає. А ось штучний може забарвити воду в блакитний відтінок.

Є ризикований спосіб, що дозволяє відрізнити підробку – це полум’я. Справжній лазурит вогнетривкий. Він може витримати дію вогню не те, що пару хвилин, а навіть кілька годин. Від цього йому нічого не зробиться. А ось з підробкою може трапитися біда: вона може розплавитися, обвуглитися або розколотися.

Зрозуміло, що проводити такі перевірки в магазині – виключено. Але вдома ви маєте право їх провести, за умови, якщо ви не боїтеся, що в результаті цих маніпуляцій ви можете позбутися фальшивого прикраси.

x

Читайте також

Правила догляду за шиєю: очищення, живлення, зволоженн

Правила догляду за шиєю: очищення, живлення, зволоження

Шкіра в області шиї дуже ніжна і чутлива. Вона швидко старіє. Тому ...

10 косметичних засобів, які знадобляться у відпустці

10 косметичних засобів, які знадобляться у відпустці

Період з середини літа до початку осені вважається «відпускної» часом. Люди відпочивають ...