Головна / Сім'я і здоров'я / Здоров'я / Профілактика короткозорості
Профілактика короткозорості

Профілактика короткозорості

Оцініть статтю:
1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірки (1 голосів, середня: 5,00 з 5)
Loading...

Незважаючи на те, що на вулиці літо, чудова погода, зараз молодь багато часу проводить за гаджетами. Комп’ютер, телефон, телевізор викликають справжню залежність. І, в першу чергу це погано позначається на зорі. Короткозорість – це не норма, з нею необхідно боротися. Вилікувати цю аномалію очі без спеціальної операції не вийде, а до 18 років і робити її заборонено. Тому варто заздалегідь подбати про свій зір. Профілактика короткозорості особливо важлива для дітей, тому що саме у них може різко падати зір. Щоб зупинити цей процес, потрібно правильно харчуватися, дбати про своїх очах.

Що таке короткозорість

Це відхилення було описано ще Аристотелем в IV ст. до н. е. Про це він писав ще в своїх філософських працях. Він зауважив, що деяким людям для того, щоб розрізнити віддалені предмети, потрібно прищулювати очі. На грецькому «міопс» позначає «жмуритися», звідси і пішла друга назва короткозорості «міопія».

Зір нам необхідно, тому що більше 90% інформації ми отримуємо за допомогою зору. На очі лягає велике навантаження, набагато більше, ніж на інше людське тіло. Наші очі не такі слабкі, як може здатися. Білок рогівки і кришталика витримує температуру до 70 градусів. Але, тим не менш, зір необхідно берегти.

Короткозорістю називають аномалію очі, при якій зображення предметів фокусується не так на сітківці ока, а перед нею. Людина добре все бачить поблизу, але предмети, розташовані далеко, здаються йому розпливчастими. Дане відхилення зустрічається досить часто, майже у чверті населення планети. Найчастіше розвивається у дітей від 7 до 15 років, і, якщо не звертати на це увагу, зір може погіршуватися, аж до 18 років. У дорослої людини короткозорість прогресувати не може, а ось за дітьми потрібно наглядати. Постійне вимушене напруга очей призводить до зорового стомлення. Воно називається «м’язова астенопія». Може супроводжуватися ломота в очах, головними болями. Прогресування цього захворювання відбувається через розтягнення очного яблука.

Чому розвивається короткозорість

Останнім часом зросло навантаження на очі, тому що ми постійно користуємося комп’ютерами, смартфонами і іншими гаджетами. Через це у багатьох різко падає зір. Лікар-офтальмолог вищої категорії, Микола Іванович Позняк впевнений, що зросла навантаження на очі стає причиною їх стомлення. Молодь, та й люди старшого віку все свій час проводять в телефонах, спілкуються в соціальних мережах. Досвідчені лікарі, спостерігаючи цю картину, давно усвідомили, що офтальмологи без роботи не залишаться, тим більше, що гаджетами захоплено не тільки молоде покоління, а й ті, хто постарше.

Чому ж падає зір? Все дуже просто. Якщо людина дивиться в екран, то він рідше моргає. Через це руйнується слізна плівка, і, як наслідок, починає підсихати рогівка. Ще один фактор, який негативно впливає на очі – це блікованіе екрану, а також неправильне освітлення робочого місця.

Не варто забувати і про спадковість. Схильність до багатьох захворювань, в тому числі і до короткозорості, успадковується. Це відноситься і до гостроти, якості зору. Всі очні захворювання (дистрофія сітківки та рогівки), міопія, глаукома можуть з часом передатися дітям. А після 40 років раз може розвиватися пресбіопія, тобто погіршення зору через те, що втрачається еластичність кришталика. А він необхідний для фокусування зору. Лікарі рекомендують регулярно проходити медогляд і перевіряти зір. Особливу увагу варто звернути на стан сітківки і внутрішньоочний тиск.

Профілактика короткозорості

Як же захистити очі від небезпеки? Професійні лікарі радять дотримуватися наступних правил:

1. Відмовтеся від шкідливих звичок. Якщо людина курить, без міри вживає алкоголь, то через це у нього знижується зір і погіршується стан здоров’я.

2. Дотримуватися режиму роботи за комп’ютером. Сучасний темп життя змушує нас багато часу проводити біля монітора. Це не правильно. Щоб не псувати зір, потрібно продумати режим дня. Необхідно влаштовувати невеликі перерви в роботі, продумати свій графік. Можна в перерві зробити гімнастику для очей або ж підійти до віконця і подивитися вдалину.

3. Правильно харчуватися. Щоб зір було хорошим, необхідно правильно харчуватися. Важливо підібрати меню так, щоб отримувати в необхідній кількості вітаміни (групи В, а також А і Е), мінерали (мідь, цинк, селен). Отримуючи поживні речовини, організм краще чинить опір шкідливим факторам навколишнього середовища, людина рідше хворіє. Що ще корисно для зору? Всі знають, що потрібно їсти моркву. Вона є джерелом каротину. Але, щоб отримати з неї максимальну кількість вітаміну А, морква потребує жирі (це жиророзчинний вітамін). Тому морква завжди потрібно їсти або з соняшниковою олією, або зі сметаною.

4. Займатися спортом. Щоб зір покращився, бажано регулярно займатися фізкультурою. Скільки саме, кожен вирішує сам, але, як мінімум, 40 хвилин в день. Це дуже корисно, тому що поліпшується кровопостачання всіх органів, вони отримують необхідні їм речовини.

5. Тренування глазодвигательной м’язи. Якщо очні м’язи не працюють, то зір починає стрімко падати. Відмінна профілактика короткозорості – це спеціальна тренування окорухових м’язів. Бажано виконувати ці вправи регулярно, займаючись по 5-10 хвилин в день.

6. Правильно організувати своє робоче місце. Робоче місце повинно розташовуватися біля вікна. Якщо виконувати роботу при природному освітленні, зір псується не буде. До того ж це хороша профілактика короткозорості, тому що можна в будь-який час подивитися на дерева, небо і птахів. Це хороша зарядка для очей. Якщо ж у вікна немає місця, можна використовувати настільну лампу, розташувавши її так, щоб робоче місце було добре освітлене.

Зір – одна з найголовніших органів почуттів. Красу світу, заходи і світанки, все, що нас оточує, ми бачимо за допомогою очей. Тому їх потрібно берегти. Купити нові очі не вийде, навіть якщо у вас будуть мільйони. Сучасна медицина вміє лікувати короткозорість, але це не означає, що не варто піклуватися про очі. Деякі зміни можуть бути незворотними. Необхідно дбати про своє здоров’я самостійно, тому що ніхто крім вас цього не зробить.

x

Читайте також

Застуда влітку: як не захворіти і як лікуватися

Застуда влітку: як не захворіти і як лікуватися

Літо – особлива пора. Пора відпусток, виїздів на природу, посиденьок з друзями ...

Літні хвороби у дітей

Літні хвороби у дітей

Позаду весняні холоди і швидка зміна погоди. Але спекотна погода таїть інші ...